Resultat utställning 2024

tillbaka

Reservation för ev. skrivfel och liknande

Resultat med bild skickas till webbmaster@springerklubben.org Tack!


-BILD-

SKK Vännäs Nordic 2024-06-09 Domare: Liz-Beth C Liljeqvist (14)

Bästa hane & BIR & BIG-4

  1. Nordic-CERT CH Crazed Adventures Soul
  2. R-Nordic-CERT CERT Cloette’s First Class

Bästa tik & BIM

  1. Nordic-CERT CERT CHAMPIONAT Big Brazzel Fear Factor
  2. R-Nordic-CERT Cloette’s Couldn’t Care Less
  3. CH Big Brazzel Born To Win
  4. R-CERT Skogslandets Custom Delivery
  • Bästa valp:
  • Bästa junior: Cloette’s Can’t Tame Her
  • Bästa veteran: BIS-2 CH Big Brazzel Born To Win
  • Bästa avelsgrupp: 
  • Bästa uppfödargrupp: 

-BILD-

SKK Vänersborg Nordic 2024-06-09 Domare: Markku Kipinä, Finland (19)

Bästa hane & BIR & BIG-4

  1. Nordic-CERT CH Barecho You Rock My World
  2. R-Nordic-CERT Springdust’s Pure Emotion
  3. CERT Calvdale Native River
  4. CH Barecho Can’t Beat A Curry
  5. R-CERT Zkatans A Look Into The Future

Bästa tik & BIM

  1. Nordic-CERT CH Barecho Bling Bling No Way
  2. R-Nordic-CERT CERT Barecho Lil’ Bit Of Me
  3. CH Springdust’s Just Like Locco
  4. R-CERT Springdust’s Release Me
  • Bästa valp:
  • Bästa junior: Barecho Lil’ Bit Of Me
  • Bästa veteran: CH Barecho You Rock My World
  • Bästa avelsgrupp: 
  • Bästa uppfödargrupp: Kennel Barecho 

SSRK Bjuv 2024-06-02 Domare: Jens Karlsson (15+2)

Bästa hane & BIM

  1. CERT CHAMPIONAT Zkatans A Look Into The Future 
  2. R-CERT Sieger’s Modern Talking 
  3. CH Sieger’s So Sophisticated

Bästa tik & BIR & BIS-3

  1. CH Winton State Of Grace 
  2. CERT Baggbo Huvudskär Älskar Dig
  3. R-CERT My Call PS I Love You
  4. Charlescroft Swave
  • Bästa valp I: BIS-4 Sieger’s Me Myself & I
  • Bästa valp II:
  • Bästa junior: Charlescroft Swave
  • Bästa jakt: BIS-3 CH Sieger’s So Sophisticated
  • Bästa veteran:
  • Bästa avelsgrupp: 
  • Bästa uppfödargrupp: 

SSRK Bjuv 2024-06-01 Domare: Mikael Tranholm, Danmark (16+2)

Bästa hane & BIM

  1. CH Sieger’s So Sophisticated
  2. CERT Sieger’s Modern Talking

Bästa tik & BIR & BIS-1

  1. CH Winton State Of Grace
  2. CERT Ljungstorps Chemin De Fer
  3. R-CERT Ljungstorps Ever Bettinzoli
  • Bästa valp I: BIS-4 Sieger’s Me Myself & I
  • Bästa valp II:
  • Bästa junior: BIS-4 Sieger’s Modern Talking
  • Bästa jakt: BIS-2 CH Sieger’s So Sophisticated
  • Bästa veteran: BIS-2 Ljungstorps Chemin De Fer
  • Bästa avelsgrupp: 
  • Bästa uppfödargrupp: 

SKK Boden Int. 2024-05-26 Domare: Tarja Kallio, Finland (31)

Bästa hane & BIR

  1. CACIB CH Kahdensiskon Just A Top Scorer
  2. R-CACIB CH Cloette’s Ain’t No Doubt
  3. CERT CHAMPIONAT Adatza’s Real Celebrity
  4. R-CERT Picabo’s I’m Daddy’s Boy

Bästa tik & BIM

  1. CACIB CERT Lelica’s Keep Holding On
  2. R-CACIB R-CERT Peurakankaan Säkenöivä Sydänkäpy
  3. Picabo’s Dixie Queen
  4. Picabo’s Here I Am Daddy’s Girl
  • Bästa valp:
  • Bästa veteran: CH Picabo’s Wössner
  • Bästa avelsgrupp: 
  • Bästa uppfödargrupp: 

SKK Ronneby Int. 2024-05-26 Domare: Anne Buvik, Norge (21)

Bästa hane & BIR & BIG-3

  1. CACIB CH Barecho Can’t Beat A Curry
  2. CH Lizziardhs Valentino
  3. CH Barecho You Rock My World
  4. CERT Calvdale Native River

Bästa tik & BIM

  1. CACIB CH Barecho Jackpot Joy
  2. R-CACIB CH Barecho Bling Bling No Way
  3. CERT Millviews Apple A Day
  • Bästa valp:
  • Bästa junior: Calvdale Native River
  • Bästa veteran: BIS-1 CH Lizziardhs Valentino
  • Bästa uppfödargrupp: BIS-2 Kennel Barecho 

SSRK Örnsköldsvik 2024-05-26 Domare: Jens Karlsson (19)

Bästa hane & BIR & BIS-4

  1. CERT Cloette’s First Class
  2. CH Hollivera’s Count On Me
  3. R-CERT Chanangel Ben Matlock
  4. Stars’n Bubbles Air is Free

Bästa tik & BIM

  1. CERT Cloette’s Can’t Tame Her
  2. R-CERT Betheryn Venetian Sunset
  3. Melverly Stage Stello
  4. CH Cloette’s Couldn’t Care Less
  • Bästa valp I:
  • Bästa valp II:
  • Bästa junior: BIS-1 Cloette’s Can’t Tame Her
  • Bästa jakt:
  • Bästa veteran: 
  • Bästa avelsgrupp: 
  • Bästa uppfödargrupp: 

SSRK Örnsköldsvik 2024-05-25 Domare: Katherina Savage, Irland (22+1)

Bästa hane & BIM

  1. CH Barecho Dreams Are Real
  2. CH Crazed Adventures Soul
  3. CH Barecho Spitting Image
  4. CERT Cloette’s First Class
  5. R-CERT Stars’n Bubbles Air Is Free

Bästa tik & BIR

  1. CH Cloette’s Couldn’t Care Less
  2. CERT Cloette’s Can’t Tame Her
  3. R-CERT Bethryn Ventian Sunset
  4. Klovstamon Respect
  • Bästa valp I: BIS-3 Ripplings Nils
  • Bästa valp II:
  • Bästa junior: BIS-3 Cloette’s Can’t Tame Her
  • Bästa jakt:
  • Bästa veteran: BIS-4 CH Barecho Spitting Image
  • Bästa avelsgrupp: 
  • Bästa uppfödargrupp: 

SSRK Boden 2024-05-25 Domare: Jan Herngren (23)

Bästa hane & BIR

  1. CERT CHAMPIONAT Kahdensiskon Just A Top Scorer
  2. CH Cloette’s Ain’t No Doubt
  3. R-CERT Finnlidens Keep Me Closer
  4. CH Picabo’s Wössner

Bästa tik & BIM

  1. CERT CHAMPIONAT Kahdensiskon Missy Miss Pretty
  2. R-CERT Store-Ste’s This Is Charlotta
  3. Lelica’s Keep Holding On
  4. Picabo’s Dixie Queen
  • Bästa valp I:
  • Bästa valp II:
  • Bästa junior: Picabo’s I Follow My Queen
  • Bästa jakt:
  • Bästa veteran: BIS-3 CH Picabo’s Wössner
  • Bästa avelsgrupp: 
  • Bästa uppfödargrupp: BIS-3 Kennel Picabo’s

SKK Ronneby Nordic 2024-05-25 Domare: Michael Hammerich, Danmark (21)

Bästa hane & BIM

  1. Nordic-CERT CH Barecho Can’t Beat A Curry
  2. R-Nordic-CERT CH Barecho You Rock My World
  3. CERT Millviews A Bird In The Hand

Bästa tik & BIR

  1. Nordic-CERT CH Winton State Of Grace
  2. R-Nordic-CERT CH Barecho Bling Bling No Way
  3. CERT Millviews Apple A Day
  4. CH Rosettasweet’s Fröken Ask
  5. R-CERT –
  • Bästa valp:
  • Bästa junior: Millviews Apple A Day
  • Bästa veteran: CH Barecho You Rock My World
  • Bästa uppfödargrupp: Kennel Barecho

SKK Ronneby Int. 2024-05-24 Domare: Sinead Taggart, Ireland (21)

Bästa hane & BIM

  1. CACIB CH Barecho Can’t Beat A Curry
  2. CH Barecho You Rock My World
  3. CERT Wilmio’s Updated Future
  4. R-CERT Art-Wave’s Rockin Robin

Bästa tik & BIR & BIG-2

  1. CACIB CH Winton State Of Grace
  2. R-CACIB CERT CHAMPIONAT Rosettasweet’s Fröken Ask
  3. CH Fjordgløtt Cream Dream
  4. CH Barecho Bling Bling No Way
  5. R-CERT Millviews Apple A Day
  • Bästa valp:
  • Bäst junior: Wilmio’s Updated Future
  • Bästa veteran: CH Barecho You Rock My World
  • Bästa uppfödargrupp: BIS-3 Kennel Barecho

Springer Östra open show 2024-05-19 Domare: AnnSofie Öhman, kennel High Score

Bästa hane & BIM

  1. CH Barecho Can’t Beat A Curry
  2. Goldmoore’s Catch Of The Day
  3. Calvdale Native River
  4. CH Barecho Spitting Image

Bästa tik & BIR

  1. CH Barecho Victoria’s Secret
  2. Goldmoore’s Cover Girl
  3. CH Barecho Jackpot Joy
  4. CH Winton State Of Grace
  • Bästa valp I: BIS-1 Goldmoore’s Rough Rider
  • Bästa valp II: BIS-2 Belgarbo’s Opal
  • Bästa jakt: Mountjoy Charming Cayenne
  • Bästa veteran: CH Barecho Spitting Image
  • Bästa avelsgrupp: 
  • Bästa uppfödargrupp: 

SSRK Östersund 2024-05-19 Domare: Patric Ragnarsson (15)

Bästa hane & BIM

  1. CERT Cloette’s First Class
  2. CH Cloette’s Ain’t No Doubt
  3. R-CERT Mi-Mio’s Taste For Temptation

Bästa tik & BIR & BIS-1

  1. CH Cloette’s Couldn’t Care Less
  2. CERT Cloette’s Can’t Tame Her
  3. R-CERT Winton Sweet Sixteen
  4. CH Bjösi’s Don’t Forget Me
  • Bästa valp I:
  • Bästa valp II:
  • Bästa jakt: BIS-2 CH Bjösi’s Don’t Forget Me
  • Bästa veteran: BIS-4 CH Merjano Fridas Girl
  • Bästa avelsgrupp: Magic Wave Coco Chanel
  • Bästa uppfödargrupp: Kennel Cloette’s

SKK Gimo Int. 2024-05-18 Domare: Jenny Miller, England (42)

Bästa hane & BIM

  1. CACIB Barecho Can’t Beat A Curry
  2. R-CACIB CERT Mountjoy Huskey Hugo
  3. CH Barecho You Rock My World
  4. R-CERT Quality Design Watch Me Catch Fire

Bästa tik & BIR & BIG-3

  1. CACIB CH Cloette’s Couldn’t Care Less
  2. CERT Cloette’s Can’t Tame Her
  3. R-CACIB R-CERT Goldmoore’s Belive In Me
  4. CH Astrospring’s Wave
  • Bästa valp:
  • Bästa junior: Calvdale Native River
  • Bästa veteran: BIS-1 Barecho You Rock My Wold
  • Bästa avelsgrupp:
  • Bästa uppfödargrupp: Kennel Cloette’s

SSRK Ulriksdal Club Show 2024-05-11 Domare: Anthony Allen, England (52+4)

Bästa hane & BIR & BIS-2

  1. CH Art-Wave’s Cash In Hand
  2. CH Barecho You Rock My Would
  3. CH Barecho Can’t Beat A Curry
  4. CERT CHAMPIONAT Hollivera’s Count On Me
  5. R-CERT Happy Joyrides Goldmine

Bästa tik & BIM

  1. CERT Mountjoy Glorious Greta
  2. R-CERT Barecho Near The Rainbow’s End
  3. CH Barecho Jackpot Joy
  4. Art-Wave’s Stand Straight
  • Bästa valp I: BIS-2 Mountjoy Magic Morris
  • Bästa valp II: Barecho Queen Of Kings
  • Bästa jakt:
  • Bästa veteran: BIS-3 CH Barecho You Rock My Would
  • Bästa avelsgrupp: Magic Wave Coco Chanel
  • Bästa uppfödargrupp: Kennel Art-Wave’s

SSRK Gotland 2024-05-05 Domare: Marjan Petrovski (22)

Bästa hane & BIM & BIM/BIS-3

  1. CH Big Brazzel Right Look Of Love
  2. CH Big Brazzel A Star Is Born
  3. CERT Big Brazzel Hide N’Seek
  4. CH Big Brazzel Zuper Smashing
  5. R-CERT Big Brazzel Push The Limit

Bästa tik & BIR & BIS-1

  1. CH Lady Marmalade Tamaam
  2. CH Big Brazzel Rockabye Baby
  3. CERT Big Brazzel Fear Factor
  4. R-CERT Big Brazzel Zuper Winner
  • Bästa valp I:
  • Bästa valp II:
  • Bästa jakt: 
  • Bästa veteran: BIS-2 CH Big Brazzel Born To Win
  • Bästa avelsgrupp:
  • Bästa uppfödargrupp: BIS-1 Kennel Big Brazzel

SSRK Gotland 2024-05-04 Domare: Annelie Karlsson (21)

Bästa hane & BIM & BIM/BIS-1

  1. CH Big Brazzel Right Look Of Love
  2. CH Big Brazzel Zuper Smashing
  3. CH Big Brazzel A Star Is Born
  4. CERT Big Brazzel Push The Limit
  5. R-CERT Soluddens Limoncello

Bästa tik & BIR & BIS-1

  1. CERT CHAMPIONAT Timtail’s Rise
  2. R-CERT Big Brazzel Big Zuper Winner
  3. CH Big Brazzel Rockabye Baby
  4. CH Big Brazzel Born To Win
  • Bästa valp I:
  • Bästa valp II:
  • Bästa jakt: 
  • Bästa veteran: BIS-2 CH Big Brazzel Born To Win
  • Bästa avelsgrupp:
  • Bästa uppfödargrupp: BIS-1 Kennel Big Brazzel

SKK Skara Int. 2024-05-04 Domare: Hildeward Hoenderken, Holland (26)

Bästa hane & BIR & BIG-1 & BIS-2

  1. CACIB CH Barecho Can’t Beat A Curry
  2. CH Barecho You Rock My World
  3. CERT Winton It’s You
  4. R-CACIB R-CERT Goldmoore’s Catch Of The Day

Bästa tik & BIM

  1. CACIB CH Barecho Bling Bling No Way
  2. R-CACIB CERT My Call PS I Love You
  3. CH Barecho Jackpot Joy
  • Bästa valp:
  • Bästa junior: Winton It’s You
  • Bästa veteran: BIS-2 CH Barecho You Rock My World
  • Bästa avelsgrupp:
  • Bästa uppfödargrupp: BIS-2 Kennel Barecho

SKK Västerås 2024-04-28 Domare: Riitta Niemelä, Finland (39+4)

Bästa hane & BIR & BIG-3

  1. CH Barecho Can’t Beat A Curry
  2. CH Barecho On Stage Again
  3. CH Barecho You Rock My World
  4. CERT Calvdale Native River
  5. R-CERT Barecho Pop The Champagne

Bästa tik & BIM

  1. CH Barecho Bling Bling No Way
  2. CERT Barecho Lil’ Bit Of Me
  3. R-CERT Fire’n Ice Calizi
  4. CH Cloette’s Couldn’t Care Less
  • Bästa valp: Wilmio’s Updated Future
  • Bästa junior: Barecho Lil’ Bit Of Me
  • Bästa veteran: BIS-2 CH Barecho You Rock My World
  • Bästa avelsgrupp:
  • Bästa uppfödargrupp: BIS-1 Kennel Barecho

SSRK Forshaga 2024-04-20 Domare: Martin Johansson (23+2)

Bästa hane & BIM & BIM/BIS-3

  1. CH Springdust’s Pure Emotion
  2. CERT CHAMPIONAT Big Brazzel Zuper Smashing
  3. R-CERT Hollivera’s Count On Me
  4. CH Barecho Spitting Image

Bästa tik & BIR & BIS-2

  1. CH Springdust’s Just Like Locco
  2. CERT Hollivera’s Freaking Success
  3. R-CERT Sanque’s Luna Lovegood
  4. CH Cloette’s Lucky Feeling
  • Bästa valp I: BIS-2 Favours Guilty Pleasure
  • Bästa valp II:
  • Bästa junior: BIS-3 Hollivera’s Freaking Success
  • Bästa jakt: BIS-1 Cloette’s Lucky Feeling
  • Bästa veteran BIS-3 CH Barecho Spitting Image
  • Bästa avelsgrupp:
  • Bästa uppfödargrupp: BIS-2 Kennel Big Brazzel

SSRK Kungsbacka 2024-04-06 Domare: Gudrun Brunnström (13+5)

Bästa hane & BIM & BIM/BIS-4

  1. CH Lizziardhs Valentino
  2. CERT Zkatans A Look Into The Future

Bästa tik & BIR & BIS-1

  1. CH Winton State Of Grace
  2. CERT CHAMPIONAT Stormbird’s Photogenic
  3. R-CERT Lizziardhs If I Can Dream
  4. CH Zkatans Miss N Cash
  • Bästa valp I: BIS-3 Sieger’s Me Myself & I
  • Bästa valp II: BIS-2 Sieger’s Modern Talking
  • Bästa jakt: BIS-1 Ljungstorps Ever Bettinzoli
  • Bästa veteran: BIS-3 CH Lizziardhs Valentino
  • Bästa avelsgrupp:
  • Bästa uppfödargrupp:

SSRK Högbo 2024-03-23 Domare: Anne-Berith Waskaas, Norge (33+10)

Bästa hane & BIR & BIS-1

  1. CH Barecho Can’t Beat A Curry
  2. CERT Cloette’s First Class
  3. CH Barecho Dreams Are Real
  4. R-CERT Calvdale Native River

Bästa tik & BIM

  1. CH Barecho Victoria’s Secret
  2. CERT CHAMPIONAT Bjösi’s Don’t Forget Me
  3. R-CERT Klovstamons This Is My Life
  4. CH Barecho Glamour Girl
  • Bästa valp I:
  • Bästa valp II: BIS-1 Barecho Pop The Champagne
  • Bästa junior: Calvdale Native River
  • Bästa jakt:
  • Bästa veteran: CH Merjano’s Fridas Girl
  • Bästa avelsgrupp:
  • Bästa uppfödargrupp: BIS-3 Kennel Barecho

SSRK Moheda 2024-03-03 Domare: Christina Daniels (23+5)

Bästa hane & BIM

  1. CH Sieger’s So Sophisticated
  2. CH Lizziards Valentino
  3. CERT Goldmoore’s Catch Of The Day
  4. CH Lizziardhs It’s Now Or Never
  5. R-CERT Zkatans All In Cash

Bästa tik & BIR & BIS-3

  1. CERT Ljungstorps Ever Bettinzoli
  2. CH Zkatans Miss N Cash
  3. R-CERT Sanque’s Luna Lovegood
  4. Lizziardhs Bona Dea
  • Bästa valp I:
  • Bästa valp II: BIS-1 Lizziardhs Golden Eye
  • Bästa jakt: BIS-2 Ljungstorps Ever Bettinzoli
  • Bästa veteran: BIS-1 Lizziardhs Valentino
  • Bästa avelsgrupp:
  • Bästa uppfödargrupp: BIS-4 Kennel Lizziardhs

SSRK Mjölby 2024-02-24 Domare: Jennie Andersson (27+2)

Bästa hane & BIR

  1. CERT CHAMPIONAT Art-Wave’s The Cat’s Pajamas
  2. CH Springdust’s Pure Emotion
  3. CH Deming’s Arthur Art
  4. R-CERT Winton It’s You

Bästa tik & BIM & BIM/BIS-1

  1. CH Winton State Of Grace
  2. CH Deming’s Swedish Grace
  3. CERT CHAMPIONAT Zkatans Miss N Cash
  4. R-CERT Classic Crown Blaze
  • Bästa valp I:
  • Bästa valp II: BIS-3 Barecho Part Of The Art
  • Bästa junior: BIS-3 Classic Crown Blaze
  • Bästa jakt:
  • Bästa veteran: CH Lizziardhs Valentino
  • Bästa avelsgrupp: BIS-1 Melverly White Dee
  • Bästa uppfödargrupp: BIS-1 Kennel Deming’s

SSRK Karlskoga 2024-01-20 Domare: Hanne Kongsgård Wiik, Norge (43+11)

Bästa hane & BIM

  1. CH Barecho Can’t Beat A Curry
  2. CERT Calvdale Native River
  3. CH Springdust’s Pure Emotion
  4. R-CERT Winton It’s You

Bästa tik & BIR & BIS-4

  1. CH Winton State Of Grace
  2. CH Barecho Jackpot Joy
  3. CERT Classic Crown Blaze
  4. R-CERT Barecho Lil’ Bit Of Me
  • Bästa valp I: BIS-2 Wilmio’s Updated Future
  • Bästa valp II: BIS-3 Barecho My Cup Of Tea
  • Bästa junior: BIS-2 Calvdale Native River
  • Bästa jakt: BIS-4 Mountjoy Charming Cayenne
  • Bästa veteran: BIS-3 CH Mountjoy Ticklish Timothy
  • Bästa avelsgrupp:
  • Bästa uppfödargrupp: Kennel Mountjoy

SKK Göteborg Int. 2024-01-12 Domare: Christian Geelmuyden (40+5)

Bästa hane & BIR

  1. CACIB CH Springdust’s Pure Emotion
  2. CH Lizziardhs Valentino
  3. R-CACIB CH Barecho You Rock My World
  4. CH Visänga Off The Leash
  5. CERT –

Bästa tik & BIM

  1. CACIB CH Visänga Pardon My French
  2. R-CACIB CERT Rosettasweet’s Fröken Ask
  3. CH Barecho Victoria’s Secret
  4. R-CERT Springdust’s Release Me
  • Bästa valp: Visänga Tickety Boo
  • Bästa junior: Classic Crown Blaze
  • Bästa veteran: CH Lizziardhs Valentino
  • Bästa avelsgrupp:
  • Bästa uppfödargrupp:

SKK Göteborg 2024-01-11 Domare: Patric Ragnarsson (36+2)

Bästa hane & BIR

  1. CH Barecho On Stage Again
  2. CH Barecho You Rock My World
  3. CH Lizziardhs Valentino
  4. CERT CHAMPIONAT Springdust’s Pure Emotion
  5. R-CERT Cloette’s First Class

Bästa tik & BIM

  1. CH Barecho Victoria’s Secret
  2. CERT Rosettasweet’s Fröken Ask
  3. CH Astrospring’s Wave
  4. R-CERT Classic Crown Blaze
  • Bästa valp: Calvdale Native River
  • Bästa junior: Classic Crown Blaze
  • Bästa veteran: CH Lizziardhs Valentino
  • Bästa avelsgrupp: BIS-1 CH Astrospring’s Triton
  • Bästa uppfödargrupp: BIS-1 Kennel Barecho