Resultat och foto på BIR & BIM skickas till: webbmaster@springerklubben.org Tack! 

Reservation för ev. skrivfel och liknande

tillbaka


SSRK Frösön 2019-11-17 Domare: Kirsi Nieminen (37 vuxna + 6 valpar)

Bästa hane & BIM

  1. CERT Albert Cruzson 
  2. Ch Klovstamons Albert Hall 
  3. Ch Big Brazzel Right Look Of Love 
  4. Ch Barecho Spitting Image 
  5. R-CERT –

Bästa tik & BIR & BIS-4

  1. Ch Lady Marmalade Tamaam
  2. CERT CHAMPIONAT Nightfly A Million Voices 
  3. Ch Big Brazzel Miss Moneypenny 
  4. R-CERT Big Brazzel Top List 
  • Bästa Valp I: BIS-1 Big Brazzel A Star Is Born 
  • Bästa Valp II: BIS-4 Big Brazzel Zuper Winner 
  • Bästa Jakt: BIS-1 Albert Cruzson 
  • Bästa veteran: BIS-2 Big Brazzel Hot Sensation 
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp: BIS-3 Kennel Big Brazzel

SSRK Östersund 2019-11-16 Domare: Tarja Hovila (39 vuxna + 7 valpar) 

Bästa hane & BIM

  1. Ch Melverly Top Scorer
  2. CERT CHAMPIONAT Big Brazzel Right Look Of Love 
  3. Ch Barecho Spitting Image
  4. Ch Finnlidens His Majesty
  5. R-CERT –

Bästa tik & BIR & BIS-3

  1. Ch Lady Marmalade Tamaam
  2. Ch Spring Cheiz Palmira Happy Together
  3. Ch Big Brazzel Hot Sensation
  4. CERT CHAMPIONAT Big Brazzel Miss Moneypenny
  5. R-CERT Big Brazzel Rockabye Baby
  • Bästa Valp I: BIS-4 Big Brazzel All Inclusive
  • Bästa Valp II: BIS-3 Springdust’s Ivory White
  • Bästa Jakt: Ch Finnlidens His Majesty
  • Bästa veteran: BIS-2 Big Brazzel Hot Sensation
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp: BIS-4 Kennel Big Brazzel

SSRK Åstorp 2019-11-10 Domare: Jeanette Balkan (16 vuxna + 14 valpar)

Bästa hane & BIR & BIS-3

  1. Ch Art-Wave’s Pop A Top Again
  2. CERT Astrospring’s Satellit
  3. R-CERT Beeline Made To Match
  4. Barecho Above And Beyond

Bästa tik & BIM

  1. CERT Winton State Of Grace
  2. Ch Big Brazzel Ivory White
  3. Ch Zkatans Mystar Fighter
  4. Ch Art-Wave’s Penny For Your Thoughts
  5. R-CERT Lizziards Love Me Do
  • Bästa Valp I: Astrospring’s Trition
  • Bästa Valp II: Art-Wave’s Pimms O’clock
  • Bästa Jakt:
  • Bästa veteran: Ch Big Brazzel Ivory White
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp:

SSRK Rättvik 2019-11-10 Domare: Jens Karlsson (38 vuxna + 6 valpar)

Bästa hane & BIR & BIS-1

  1. Ch Barecho Bring The Gold
  2. CERT Barecho Just Have Fun
  3. Ch Melverly Top Scorer
  4. R-CERT Hoffedalens Freddy

Bästa tik & BIM

  1. Ch Barecho Bling Bling No Way
  2. Ch Cloette’s Couldn’t Care Less
  3. Ch Lizziardhs Limited Edition
  4. Ch Spring Cheiz Palmira Happy Together
  5. CERT Blubby’s Careful Cayenne
  6. R-CERT Wilmio’s Nice Piece Of Art
  • Bästa Valp I: I BIS-1 Barecho Noble King
  • Bästa Valp II: Barecho Miss Knowitall
  • Bästa Jakt: Ch Finnlidens His Majesty
  • Bästa veteran: BIS-3 Ch Barecho Glint Of Gold
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp: BIS-1 Kennel Barecho

SSRK Rättvik 2019-11-09 Domare: Jan Roger Sauge (51 vuxna + 11 valpar)

Bästa hane & BIR & BIS-1 

  1. Ch Barecho Bring The Gold
  2. CERT Barecho Having It All
  3. R-CERT Barecho Just Have Fun
  4. Ch Mountjoy Scallywag Sam

Bästa tik & BIM

  1. Ch Spring Cheiz Palmira Happy Together
  2. Ch Barecho Glint Of Gold
  3. Ch Barecho Bling Bling No Way
  4. CERT Mountjoy Zesty Zelda
  5. R-CERT Hoffedalens Greta
  • Bästa Valp I: BIS-3 Barecho Make A Mark
  • Bästa Valp II: BIS-1 Mountjoy Charming Cayenne
  • Bästa Jakt: Ch Finnlidens His Majesty
  • Bästa veteran: BIS-3 Ch Barecho Glint Of Gold
  • Bästa Avelsgrupp: BIS-2 Ch Mountjoy Scurry Simon
  • Bästa Uppfödargrupp: BIS-2 Kennel Barecho

SKK Växjö Int. 2019-11-01 Domare: Rony Doedijns (32 vuxna + 6 valpar)

Bästa hane & BIR

  1. CACIB Ch Barecho You Rock My World
  2. R-CACIB Ch Lizziardhs Valentino
  3. Ch Barecho Bring The Gold
  4. CERT Lizziardhs Marlon Brandon
  5. R-CERT –

Bästa tik & BIM

  1. CACIB Ch Linmoor Hera
  2. R-CACIB CERT CHAMPIONAT Punakha’s Dolly Parton
  3. R-CERT Charlescroft Rogue
  4. Ch Barecho Glint Of Gold
  • Bästa Valp: Felicitous Lilibeth
  • Bästa Veteran: Ch Barecho Glint Of Gold
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp: BIS-3 Kennel Barecho

SSRK Mjölby 2019-10-26 Domare: Marita Östlund-Holmsten (26 vuxna + 11 valpar)

Bästa hane & BIR

  1. Ch Barecho Bring The Gold
  2. Ch Deming’s Arthur Art
  3. CERT Astrospring’s Satellit
  4. Ch Mountjoy Ticklish Timothy
  5. R-CERT –

Bästa tik & BIM

  1. CERT Winton State Of Grace
  2. Ch Barecho Glint Of Gold
  3. Ch Barecho Bling Bling No Way
  4. R-CERT Barecho Jackpot Joy
  • Bästa Valp I: BIS-2 Sieger’s Sweet Love Of Mine
  • Bästa Valp II: BIS-4 Beeline A Supreme Affair
  • Bästa Jakt:
  • Bästa Veteran: BIS-1 Ch Barecho Glint Of Gold
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp: BIS-1 Kennel Barecho

SKK Sundsvall 2019-10-12 Domare: Clodagh Fallon, hanar & Per Iversen, tikar (27 vuxna + 3 valpar)

Bästa hane & BIM

  1. CERT Barecho Having It All
  2. Ch Barecho You Rock My World
  3. Ch Melverly Top Scorer
  4. Ch Klovstamon Albert Hall
  5. R-CERT Barecho Exquisite Brand

Bästa tik & BIR

  1. Ch Spring Cheiz Palmira Happy Together
  2. CERT Lordsett Dolly Daydreamer
  3. Ch High Score Prosecco Please
  4. R-CERT –
  • Bästa Valp: Nightfly Blend Crush And Dazzle
  • Bästa Veteran: Ch Creebay Ringside Rumour
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödarklass: BIS-2 Kennel Barecho

SKK Eslöv 2019-09-22 Domare: Jan Herngren (23 vuxna + 4 valpar)

Bästa hane & BIR

  1. Ch Art-Wave’s Pop A Top Again
  2. CERT Art-Wave’s Bagpipes And Drums
  3. Ch Barecho You Rock My World
  4. R-CERT Beeline Red Sun Rising

Bästa tik & BIM

  1. Ch Barecho Bling Bling No Way
  2. CERT CHAMPIONAT Art-Wave’s Penny For Your Thoughts
  3. Ch Barecho Party In My Head
  4. Ch Art-Wave’s Arts And Crafts
  5. R-CERT Art-Wave’s Her Royal Highness
  • Bästa Valp: Art-Wave’s Pimms O’clock
  • Bästa Veteran: Ch Fire’n Ice Rhythm Divine
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp:

Springer Syd inoff. Kågeröd 2019-09-21 Domare: Annelie Karlsson (21 vuxna + 16 valpar)

Bästa hane & BIR

  1. Ch Barecho Bring The Gold
  2. Ch Art-Wave’s Pop A Top Again
  3. Ch Barecho You Rock My World
  4. Ziridas Handsome Harry Av Donovan

Bästa tik & BIM

  1. Goldmoore’s Pardon Me
  2. Ch Art-Wave’s Arts And Crafts
  3. Art-Wave’s Penny Stocks
  4. Ch Barecho Party In My Head
  • Bästa Valp I: BIS-2 Goldmoore’s She Belongs To Me
  • Bästa Valp II: BIS-1 Fire’n Ice Two Stars Went One
  • Bästa Jakt: Ch Mountjoy Veracious Velvet
  • Bästa Veteran: Ch Fire’n Ice Rhythm Divine
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp: Kennel Barecho

Springer Uppland/Västmanland inoff. Östhammar 2019-09-15 Domare: Andrea Rosenblad (19 vuxna + 3 valpar)

Bästa hane & BIR

  1. Ch Glamorly Ginger Ale
  2. Ch Picabo’s Wössner
  3. Quality Design Retro Is The New Old
  4. Ch Hollivera’s Sky’s The Limit

Bästa tik & BIM

  1. Ch Quality Design Loved Someone Really
  2. Hollivera’s Born To Win
  3. Ch Picabo’s Red Lips
  4. Ch Belgarbo’s F Christmas Holiday
  • Bästa Valp I: Lelica’s Bitter Sweet Symphoney
  • Bästa Valp II:
  • Bästa Jakt:
  • Bästa Veteran: Ch Picabo’s Red Lips
  • Bästa Avelsgrupp: Ch Mountjoy Scurry Simon
  • Bästa Uppfödargrupp: Kennel Quality Design

SKK Gimo 2019-09-14 Domare: Joakim Ohlsson (32 vuxna + 1 valp)

Bästa hane & BIR & BIG-3

  1. Ch Barecho Bring The Gold
  2. Ch Picabos Wössner
  3. Ch Barecho You Rock My World
  4. CERT Barecho Having It All
  5. R-CERT Hollivera’s Sky’s The Limit

Bästa tik & BIM

  1. Ch Barecho Glint Of Gold
  2. Ch Cloette’s Couldn’t Care Less
  3. CERT Barecho Jackpot Joy
  4. Ch Barecho Bling Bling No Way
  5. R-CERT Barecho Believe I Can Fly
  • Bästa Valp: BIS-4 Barecho Lover Boy
  • Bästa Veteran: Ch Barecho Glint Of Gold
  • Bästa Avelsgrupp: BIS-2 Ch Barecho Glint Of Gold
  • Bästa Uppfödargrupp: Kennel Barecho

SKK Öland 2019-09-08 Domare: Anne-Chaterine Edoff (19 vuxna + 2 valpar)

Bästa hane & BIM 

  1. Ch Lizziardhs Valentino

Bästa tik & BIR 

  1. Ch Barecho Whirl Of Luck
  2. CERT CHAMPIONAT Zkatans Mystar Fighter
  3. Ch Springdust’s Belive In Me
  4. R-CERT Searoad’s Party Princess
  • Bästa Valp: BIS-3 Zkatans Heavens Fantasy
  • Bästa Veteran:
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp:

SKK Högbo Nordic 2019-09-07 Domare: Patric Ragnarson (44 vuxna + valpar)

Bästa hane & BIR & BIG-2

  1. NORDIC-CERT Ch Barecho Bring The Gold
  2. R-NORDIC-CERT Ch Melverly Top Scorer
  3. Ch Barecho You Rock My World
  4. CERT Soluddens Wild Heart
  5. R-CERT Barecho Crash The Party

Bästa tik & BIM

  1. NORDIC-CERT Ch Lady Marmalade Tamaam 
  2. R-NORDIC-CERT Ch Barecho Bling Bling No Way
  3. Ch Spring Cheiz Palmira Happy Together
  4. Ch Barecho Glint Of Gold
  5. CERT Lindcroft Olympic Orissa
  6. R-CERT Big Brazzel Miss Moneypenny
  • Bästa Valp:
  • Bästa Veteran: BIS-3 Ch Barecho Glint Of Gold
  • Bästa Avelsgrupp: BIS-1 Ch Barecho You Rock My World
  • Bästa Uppfödargrupp: BIS-3 Kennel Barecho

SSRK Vännäs 2019-09-01 Domare: Olga Tesienko (18 vuxna + 3 valpar)

Bästa hane & BIM & BIM/BIS-3

  1. CERT CHAMPIONAT Cloettes Dont Ask Me Why
  2. Ch Melverly Top Scorer
  3. Ch Barecho Spitting Image
  4. R-CERT Barecho Exquisite Brand

Bästa tik & BIR & BIS-1

  1. Ch Springcheiz Palmira Happy Together
  2. Ch High Score Made Of Honey
  3. CERT High Pheasant’s Working Grenade
  4. R-CERT Nightfly Million Voices
  • Bästa Valp I: BIS-4 Nightfly Blend Crush And Dazzle
  • Bästa Valp II:
  • Bästa Jakt: High Pheasant’s Working Grenade
  • Bästa Veteran: BIS-4 High Pheasant’s Working Grenade
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp:

SKK Visby Int. 2019-09-01 Domare: Henrik Fryckstrand ( vuxna + valpar)

Bästa hane & BIR

  1. CACIB Ch Barecho Bring The Gold
  2. R-CACIB Ch Barecho You Rock My World
  3. CERT Big Brazzel Right Look Of Love
  4. Ch Big Brazzel Knight Rider

Bästa tik & BIM

  1. CACIB Lady Marmalade Taamam
  2. R-CACIB CERT CHAMPIONAT Barecho Bling Bling No Way
  3. R-CERT Big Brazzel Top List
  4. Big Brazzel Rockabye Baby
  • Bästa Valp: Big Brazzel You Got The Look
  • Bästa Veteran: BIS-3 Ch Big Brazzel Everytime We Touch
  • Bästa Avelsgrupp: BIS-1 Ch Big Brazzel Hot Sensation
  • Bästa Uppfödargrupp: BIS-3 Kennel Barecho

SSRK Karlsborg 2019-09-01 Domare: Tord Lundborg Zaar (19 vuxna + 5 valpar)

Bästa hane & BIR

  1. Ch Lizziardhs Valentino
  2. CERT Lizziardhs Marlon Brandon
  3. Ch Barecho Choose Me Or Lose Me
  4. Ch Deming’s Arthur Art
  5. R-CERT Wildomar’s Victory Dance

Bästa tik & BIM

  1. CERT Deming’s Connie Dee
  2. Ch Lizziardhs Victory Bronze Mist
  3. R-CERT Art-Wave’s Penny For Your Thoughts
  4. Barecho Xfactor Dream
  • Bästa Valp I: BIS-2 Art-Wave’s Pimms O’clock
  • Bästa Valp II: BIS-1 Zhatans Heavens Fantasy
  • Bästa Jakt:
  • Bästa Veteran:
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp: BIS-2 Kennel Lizziardhs

SSRK Karlsborg 2019-08-31 Domare: Christina Daniels (20 vuxna + 10 valpar)

Bästa hane & BIM

  1. CERT Lelica’s Bang On
  2. Ch Lizziardhs Valentino
  3. Ch Deming’s Arthur Art
  4. R-CERT Wildomar’s Victory Dance

Bästa tik & BIR & BIS-2

  1. Ch Melverly Bang Tidy
  2. CERT Charlescroft Rouge
  3. R-CERT Deming’s Connie Dee
  4. Zkatans Mystar Fighter
  • Bästa Valp I: BIS-1 Art-Wave’s Pimms O’Clock
  • Bästa Valp II: Beeline A Supreme Affair
  • Bästa Jakt:
  • Bästa Veteran:
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp: BIS-1 Kennel Lizziardhs

SKK Visby 2019-08-31 Domare: Sjoerd Jobse (22 vuxna + 1 valp)

Bästa hane & BIR & BIG-3

  1. Ch Barecho You Rock My World
  2. Ch Barecho Bring The Gold
  3. CERT Big Brazzel Right Look Of Love 
  4. Ch Big Brazzel Knight Rider
  5.  –

Bästa tik & BIM

  1. CERT Big Brazzel Top List 
  2. Ch Lady Marmalade Tamaam 
  3. R-CERT Big Brazzel Miss Moneypenny
  4. Barecho Bling Bling No Way 
  • Bästa Valp: Big Brazzel You Got The Look 
  • Bästa Veteran: Ch Barecho Glint Of Gold 
  • Bästa Avelsgrupp: BIS-1 Ch Big Brazzel Hot Sensation
  • Bästa Uppfödargrupp: Kennel Barecho

SSRK Örnsköldsvik 2019-08-31 Domare: Hans Rosenberg (14 vuxna + 2 valpar)

Bästa hane & BIM & BIM/BIS-1

  1. Ch Melverly Top Scorer
  2. CERT Barecho Exqusite Brand
  3. R-CERT Cloette’s Secret Pleasure
  4. Ch Charm And Passion Avendesora

Bästa tik & BIR & BIS-2

  1. Ch Springcheiz Palmira Happy Together
  2. CERT Cloette’s Don’t Fool Me
  3. R-CERT Yazzpeak Appealing Halo
  • Bästa Valp I: BIS-3 Nightfly Blend Crush And Dazzle
  • Bästa Valp II:
  • Bästa Jakt:
  • Bästa Veteran:
  • Bästa Avelsgrupp: BIS-1 Ch Melverly Top Scorer
  • Bästa Uppfödargrupp:

SKK Märsta 2019-08-25 Domare: Nicklas Eriksson (19 vuxna + 2 valpar)

Bästa hane & BIR & BIG-4

  1. Ch Barecho Bring The Gold
  2. Ch Barecho You Rock My World 
  3. CERT Barecho Having It All

Bästa tik & BIM

  1. CERT Barecho Jackpot Joy 
  2. R-CERT Barecho Bling Bling No Way
  3. Ch Barecho Glint Of Gold
  4. Ch Barecho Party In My Head
  • Bästa Valp: Belgarbo’s Hofsjökull
  • Bästa Veteran: Ch Barecho Glint Of Gold
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp: BIS-1 Kennel Barecho

SKK Ljungskile 2019-08-24 Domare: Einar Paulsen (10 vuxna + 2 valpar)

Bästa hane & BIR

  1. CERT CHAMPIONAT Barecho Choose Me Or Lose Me

Bästa tik & BIM

  1. CERT Goldmoore’s Pardon Me
  2. R-CERT Barecho Hallelujah Moment
  • Bästa Valp: Springdust’s Hashtag I Own U Anyway
  • Bästa Veteran:
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp:

SKK Eskilstuna 2019-08-18 Domare: Anne-Chaterine Edoff (10 vuxna + 1 valp)

Bästa hane & BIR

  1. Ch Deming’s Arthur Art
  2. CERT Springdust’s Guiding Hermes

Bästa tik & BIM

  1. Ch Springdust’s Belive In Me 
  2. CERT Big Brazzel Midsummer Crush
  3. R-CERT Deming’s Abby Art
  4. Quality Design Loved Someone Really
  • Bästa Valp: Springdust’s Hashtag I Own U Anyway
  • Bästa Veteran:
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp:

SKK Norrköping Nordic 2019-08-17 Domare: Martin Adner (18 vuxna + 1 valp)

Bästa hane & BIR

  1. NORDIC-CERT CERT CHAMPIONAT Barecho Bring The Gold
  2. R-NORDIC-CERT Ch Barecho You Rock My World
  3. R-CERT Springdust’s Famous Moon Of Baroda
  4. Astrospring’s Satellit

Bästa tik & BIM

  1. NORDIC-CERT CERT Big Brazzel Midsummer Crush
  2. R-NORDIC-CERT Ch Mountjoy Painted Peggy
  3. Ch Barecho Party In My Head
  4. R-CERT Winton State Of Grace
  • Bästa Valp: Springdust’s Hashtag I Own U Anyway
  • Bästa Veteran: Ch Mountjoy Painted Peggy
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp: BIS-1 Kennel Barecho

— BILD SAKNAS —

SKK Överkalix 2019-08-17 Domare: Patricia De Coning (14 vuxna +  valpar)

Bästa hane & BIM

  1. Ch High Score One Night Stand
  2. Ch High Score I Kissed A Girl
  3. CERT High Score Serious Business
  4. R-CERT Alfalex Poker Face

Bästa tik & BIR

  1. Ch High Score On The News
  2. CERT High Score Summer Special
  3. R-CERT High Score Rock Me Honey
  4. High Pheasant’s Working Grenade
  • Bästa Valp:
  • Bästa Veteran:
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp:

SSRK Kumla 2019-08-11 Domare: Anne-Chaterine Edoff (19 vuxna + 8 valpar)

Bästa hane & BIM

  1. CERT Barecho Crash The Party
  2. Ch Deming’s Arthur Art
  3. R-CERT Springdust’s Guiding Hermes
  4. Springdust’s Famous Moon Of Baroda

Bästa tik & BIR & BIS-3

  1. Ch Barecho Party In My Head
  2. CERT Deming’s Connie Dee
  3. Ch Springdust’s Belive In Me
  4. R-CERT Barecho Don’t Talk Just Kiss
  • Bästa Valp I: Hoffedalens Inez
  • Bästa Valp II: BIS-2 Zkatans Heavens Fantasy
  • Bästa Jakt: Ch Elgentorpets Joyride
  • Bästa Veteran:
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp: BIS-3 Kennel Springdust’s

— BILD SAKNAS —

SKK Ronneby 2019-08-11 Domare: Chris Hancock (16 vuxna +  valpar)

Bästa hane & BIR & BIG-2

  1. Ch Barecho You Rock My World
  2. CERT Barecho Bring The Gold
  3. Ch Art-Wave’s Pop A Top Again
  4. R-CERT Beeline Made To Match

Bästa tik & BIM

  1. CERT Barecho Bling Bling No Way
  2. R-CERT Wildomar’s Tomorrow’s Dream
  3. Art-Wave’s Penny For Your Thoughts
  4. Bogaloo’s Happy In My Heart
  • Bästa Valp:
  • Bästa Veteran:
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp:

SKK Askersund 2019-08-10 Domare: Sara Nordin (27 vuxna + 2 valpar)

Bästa hane & BIR & BIG-2

  1. Ch Barecho You Rock My World
  2. CERT Barecho Bring The Gold
  3. R-CERT Big Brazzel Right Look Of Love 
  4. Hoffedalens Goliath

Bästa tik & BIM

  1. Ch Art-Wave’s Arts And Crafts
  2. Ch Wilmio’s Key To Unlock My Heart
  3. CERT Barecho Jackpot Joy
  4. Ch Elgentorpets Joyride
  5. R-CERT Deming’s Abby Art
  • Bästa Valp: Baggbo Eg Elska Tig
  • Bästa Veteran: Ch Big Brazzel Driving Me Crazy
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp:

SKK Svenstavik Nordic 2019-08-04 Domare: Leni Finne (16 vuxna +  valpar)

Bästa hane & BIR & BIG-1 & BIS-2

  1. NORDIC-CERT CERT Barecho Bring The Gold
  2. R-NORDIC-CERT Ch Barecho You Rock My World

Bästa tik & BIM

  1. NORDIC-CERT CERT Barecho Bling Bling No Way
  2. R-NORDIC-CERT R-CERT Nightfly A Million Voices
  3. Barecho Jackpot Joy
  4. Ch Spring Cheiz Palmira Happy Together
  • Bästa Valp:
  • Bästa Veteran:
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp: BIS-2 Kennel Barecho

SKK Ransäter Nordic 2019-07-28 Domare: Per Kristian Andersen (20 vuxna +  valpar)

Bästa hane & BIR & BIG-4

  1. NORDIC-CERT CERT Timanka’s Expensive Money
  2. R-NORDIC-CERT Ch Barecho You Rock My World
  3. R-CERT Barecho Bring The Gold
  4. Barecho Follow My Lead

Bästa tik & BIM

  1. NORDIC-CERT Ch Lady Marmalade Tamaam
  2. R-NORDIC-CERT CERT Barecho Bling Bling No Way
  3. R-CERT Big Brazzel Miss Moneypenny
  4. Ch Springdust’s Belive In Me
  • Bästa Valp:
  • Bästa Veteran: BIS-2 Ch Big Brazzel Hot Sensation
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp:

— BILD SAKNAS —

SSRK Piteå 2019-07-27 Domare: Eva Liljekvist Borg (10 vuxna + 1 valp)

Bästa hane &

  1. Inga hanar anmälda

Bästa tik & BIR

  1. Ch High Score Made Of Honey
  2. CERT Nightfly A Million Voices
  3. R-CERT High Score Rock Me Honey
  4. High Pheasant’s Working Grenade
  • Bästa Valp:
  • Bästa Veteran:
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp:

SKK Västerås Nordic 2019-07-21 Domare: Gunilla Skallman (37 vuxna + 1 valp)

Bästa hane & BIR

  1. NORDIC-CERT CERT Barecho Bring The Gold
  2. R-NORDIC-CERT Ch Barecho You Rock My World
  3. R-CERT Adamant’s You Know My Name
  4. Timanka’s Expensive Money

Bästa tik & BIM

  1. NORDIC-CERT CERT Barecho Bling Bling No Way
  2. R-NORDIC-CERT Ch Adamant’s Over The Moon
  3. R-CERT Cloette’s Lucky Feeling
  4. Lordsett Dolly Daydreamer
  • Bästa Valp:
  • Bästa Veteran:
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp: Kennel Barecho

Springerklubbens Club Show Örebro 2019-07-20 Domare: Jessie Børregaard Madsen, hanar & Svend Lövenkjaer, tikar (104 vuxna + 13 valpar)

Bästa hane & BIR

  1. Ch Art-Wave’s Standing Ovation
  2. Ch Mompesson Escourt
  3. Ch Art-Wave’s Cash In Hand
  4. CERT Art-Wave’s Bagpipes And Drums
  5. R-CERT Barecho Bring The Gold

Bästa tik & BIM

  1. Ch Adamant’s Over The Moon
  2. CERT Winton State Of The Art
  3. Ch Lizziardhs Victory Bronze Mist
  4. Ch Springtrend Silver Shadow
  5. R-CERT Winton State Of Grace
  • Bästa Valp I: Art-Wave’s Pimms O’clock
  • Bästa Valp II: Belgarbo’s Havnatindur
  • Bästa Jakt: Ch Adamant’s Over The Moon
  • Bästa Veteran: Ch Mompesson Escourt
  • Bästa Avelsgrupp: Ch Astrospring’s Orion
  • Bästa Uppfödargrupp: Kennel Art-Wave’s

Fullständiga resultat finns på separat sida


SKK Piteå Int. 2019-07-14 Domare: Tino Pehar (26 vuxna +  valpar)

Bästa hane & BIR & BIG-3

  1. CACIB Ch Klovstamons Albert Hall
  2. R-CACIB Ch Barecho You Rock My World
  3. CERT Barecho Bring The Gold
  4. Ch Barecho Spitting Image
  5. R-CERT High Score Serious Business

Bästa tik & BIM

  1. CACIB Ch Cloette’s Couldn’t Care Less
  2. R-CACIB CERT Barecho Bling Bling No Way
  3. R-CERT Barecho Jackpot Joy
  4. Nightfly A Million Voices
  • Bästa Valp:
  • Bästa Veteran:
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp: Kennel Barecho

SSRK Högbo 2019-07-14 Domare: Nina Karlsdotter (22 vuxna + 2 valpar)

Bästa hane & BIR

  1. CERT Barecho Crash The Party
  2. Ch Picabo’s Wössner
  3. R-CERT Quality Design Retro Is The New Old

Bästa tik & BIM

  1. Ch Barecho Party In My Head
  2. Ch Mountjoy Painted Peggy
  3. CERT Wilmio’s Nice Piece Of Art
  4. R-CERT Quality Design Loved Someone Really
  • Bästa Valp I:
  • Bästa Valp II: Shame The Devil Tamaam
  • Bästa Jakt: Mountjoy Active Audrey
  • Bästa Veteran: BIS-2 Ch Mountjoy Painted Peggy
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp: BIS-3 Kennel Picabo’s

SKK Tvååker 2019-07-13 Domare: Helene Björkman (37 vuxna + 3 valpar)

Bästa hane & BIR

  1. Ch Art-Wave’s Cash In Hand
  2. Ch Lizziardhs Valentino
  3. CERT Art-Wave’s Bagpipes And Drums 
  4. Ch Astrospring’s Orion 
  5. R-CERT Lelica’s Bang On

Bästa tik & BIM

  1. Ch Melverly Bang Tidy
  2. CERT CHAMPIONAT Klovstamons My Number One
  3. Ch Fire’n Ice Rhythm Divine
  4. R-CERT Winton State Of Grace
  • Bästa Valp: Fire’n Ice Two Stars Went One
  • Bästa Veteran: Ch Fire’n Ice Rhythm Divine
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp: Kennel Lizziardhs

SKK Tvååker Nordic 2019-07-12 Domare: Ronny Blomme (30 vuxna + 3 valpar)

Bästa hane & BIM

  1. NORDIC-CERT CERT Noer’s Frygtlös
  2. R-NORDIC-CERT R-CERT Astrospring’s Satellit
  3. Ch Astrospring’s Orion
  4. Beeline Made To Match

Bästa tik & BIR & BIG-2

  1. NORDIC-CERT Ch Melverly Bang Tidy
  2. R-NORDIC-CERT CERT CHAMPIONAT Lizziardhs Victory Bronze Mist
  3. R-CERT Noer’s Syzette
  4. Ch Fire’n Ice Rhythm Divine
  • Bästa Valp: Fire’n Ice Two Stars Went One
  • Bästa Veteran: Ch Fire’n Ice Rhythm Divine
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp: Kennel Lizziardhs

SKK Alfta 2019-07-07 Domare: Martin Johansson (18 vuxna + 1 valp)

Bästa hane & BIR & BIG-2

  1. CERT Barecho Bring The Gold
  2. Ch Barecho You Rock My World
  3. Ch Klovstamons Albert Hall 
  4. R-CERT Jessilla’s Amore Absoluto

Bästa tik & BIM

  1. Ch Spring Cheiz Palmira Happy Together
  2. CERT Barecho Bling Bling No Way
  3. R-CERT Nightfly A Million Voices
  4. Ch Barecho Party In My Head
  • Bästa Valp: Barecho Jackpot Joy
  • Bästa Veteran: Jessilla’s Ruter Ess
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp: BIS-2 Kennel Barecho

SSRK Sunne 2019-07-06 Domare: Börje Johansson (25 vuxna + 3 valpar)

Bästa hane & BIR & BIS-2

  1. CERT Barecho Bring The Gold
  2. Ch Barecho You Rock My World
  3. R-CERT Diamond Ring Yes Man
  4. Ch Deming’s Arthur Art

Bästa tik & BIM & BIM/BIS-1

  1. Ch Springdust’s Belive In Me
  2. CERT Diamond Ring Love Is In The Air
  3. R-CERT Barecho Bling Bling No Way
  4. Big Brazzel Midsummer Crush
  • Bästa Valp I: BIS-3 Lizziardhs It’s Now Or Never
  • Bästa Valp II: BIS-1 Barecho Jackpot Joy
  • Bästa Jakt: BIS-2 Ch Cool Moon Avendsora Poland
  • Bästa Veteran:
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp:

SKK Borås 2019-06-30 Domare: Frances Glendinning (34 vuxna + 4 valpar)

Bästa hane & BIM

  1. Ch Art-Wave’s Pop A Top Again
  2. Ch Astrospring’s Orion
  3. CERT Fire’n Ice Dreams R Free
  4. R-CERT Timanka’s Expensive Money

Bästa tik & BIR

  1. Ch Fire’n Ice Make My Daydream True
  2. Ch Art-Wave’s Supernova
  3. CERT Lizziardhs Aberlour
  4. Ch Art-Wave’s Arts And Crafts
  5. R-CERT Ripplings Cornelia
  • Bästa Valp: Fire’n Ice U R My Star
  • Bästa Veteran: Ch Fire’n Ice Rhythm Divine
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp: BIS-3 Kennel Art-Wave’s

SKK Gällivare Nordic 2019-06-29 Domare: Ann Carlström (15 vuxna +  valpar)

Bästa hane & BIM

  1. NORDIC-CERT CERT CHAMPIONAT Glamorly Glam Rock
  2. R-NORDIC-CERT Ch High Score One Night Stand
  3. Ch High Score One For The Road
  4. R-CERT High Score Serious Business

Bästa tik & BIR & BIG-2

  1. NORDIC-CERT Ch High Score Made Of Honey
  2. R-NORDIC-CERT Ch High Score Just Like Flying
  3. CERT High Score Summer Special
  4. R-CERT High Score Rock Me Honey
  • Bästa Valp:
  • Bästa Veteran: High Pheasant’s Black Queen
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp:

SKK Vännäs 2019-06-16 Domare: Leif Lehman Jörgensen (19 vuxna + 2 valpar)

Bästa hane & BIM

  1. Ch Klovstamons Albert Hall
  2. Ch Creebay Ringside Rumour
  3. CERT Cloette’s Secret Pleasure

Bästa tik & BIR & BIG-2

  1. Ch Big Brazzel Hot Sensation
  2. Ch Cloette’s Couldn’t Care Less
  3. CERT Nightfly A Million Voices
  4. R-CERT Big Brazzel Rockabye Baby
  • Bästa Valp:
  • Bästa Veteran: BIS-1 Ch Big Brazzel Hot Sensation
  • Bästa Avelsgrupp: BIS-1 Ch Finnlidens Ice Cake
  • Bästa Uppfödargrupp: BIS-1 Kennel Big Brazzel

— BILD SAKNAS —

SSRK Gränna 2019-06-16 Domare: Jens Martin Hansen (27 vuxna +  3 valpar)

Bästa hane & BIR

  1. CERT CHAMPIONAT Deming’s Arthur Art
  2. Ch Zelini’s Back To The Future
  3. R-CERT Goldmoore’s All Time Skipper
  4. Ch Springdust’s Absolute-Power

Bästa tik & BIM

  1. Ch Springdust’s Belive In Me
  2. CERT Linmoor I’m Just Smashing
  3. R-CERT Deming’s Abby Art
  4. Soda
  • Bästa Valp I: BIS-2 Beeline A Supreme Affair
  • Bästa Valp II: BIS-1 Winton State Of Grace
  • Bästa Jakt:
  • Bästa Veteran:
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp:

Springer Gävle/Dala inoff. Leksand 2019-06-16 Domare: Lisa Årdh (19 vuxna + 2 valpar)

Bästa hane & BIM

  1. Ch Barecho You Rock My World
  2. Ch Cloette’s Two Thumbs Up
  3. Barecho Having It All
  4. Yazzpeak’s A High Performance

Bästa tik & BIR

  1. Barecho Bling Bling No Way
  2. Ch Holliveras Valencia
  3. Ch Barecho Party In My Head
  4. Wilmio’s Nice Piece Of Art
  • Bästa Valp I: BIS-2 Shame The Devil Tamaam
  • Bästa Valp II: BIS-1 Barecho Jackpot Joy
  • Bästa Jakt:
  • Bästa Veteran:
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp: Kennel Barecho

SKK Leksand 2019-06-15 Domare: Åke Cronander (20 vuxna + 1 valp)

Bästa hane & BIR & BIG-2

  1. Ch Barecho You Rock My World

Bästa tik & BIM

  1. CERT Barecho Bling Bling No Way
  2. R-CERT Nightfly A Million Voices
  3. Linmoor I’m Just Smashing
  4. Ch Barecho Whirl Of Luck
  • Bästa Valp: Barecho Jackpot Joy 
  • Bästa Veteran:
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp: BIS-1 Kennel Barecho

SKK Vänersborg Nordic 2019-06-09 Domare: Eva Liljekvist Borg (21 vuxna + 2 valpar)

Bästa hane & BIR

  1. NORDIC-CERT Ch Barecho You Rock My World
  2. R-NORDIC-CERT CERT Art-Wave’s Bagpipes And Drums
  3. Ch Art-Wave’s Standing Ovation
  4. Ch Cloette’s Two Thumbs Up

Bästa tik & BIM

  1. NORDIC-CERT CERT Art-Wave’s Penny For Your Thoughts
  2. R-NORDIC-CERT R-CERT Barecho Bling Bling No Way
  3. Mountjoy Veracious Velvet
  • Bästa Valp: Barecho Jackpot Joy 
  • Bästa Veteran:
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp: Kennel Barecho

Springer Väst inoff. Hofsnäs 2019-06-08 Domare: Eva-Marie Bergstrand (18 vuxna + 6 valpar)

Bästa hane & BIM

  1. Ch Astrospring’s Orion
  2. Astrospring’s Satellit
  3. Ch Zelini’s Back To The Future
  4. Beeline Main Attraction

Bästa tik & BIR

  1. Goldmoore’s Match More Sweet
  2. Mountjoy Veracious Velvet
  3. Lizziardhs Aberlour
  4. Zkatans Mystar Fighter
  • Bästa Valp I: Yazzpeak’s Bella Notte
  • Bästa Valp II: Charlescroft Rouge
  • Bästa Jakt: Mountjoy Veracious Velvet
  • Bästa Veteran: Three Hill’s Rapid Optimist
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp:

SKK Märsta 2019-06-08 Domare: Jan-Erik Ek (27 vuxna + 1 valpar)

Bästa hane & BIR

  1. Ch Barecho You Rock My World
  2. CERT Timanka’s Expensive Money
  3. Ch Klovstamons Albert Hall 
  4. R-CERT Mountjoy Able Adrian 

Bästa tik & BIM

  1. CERT Goldmoore’s Pardon Me
  2. R-CERT Barecho Bling Bling No Way 
  3. Nightfly A Million Voices
  4. Lindcroft Olympic Odette
  • Bästa Valp: BIS-3 Barecho Jackpot Joy
  • Bästa Veteran: Ch Mountjoy Painted Peggy
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp: Kennel Mountjoy

Springer Östergötland/Småland inoff. Mjölby 2019-06-02 Domare: Caroline Lundqvist (16 vuxna + 1 valpar)

Bästa hane & BIR

  1. Ch Barecho You Rock My World
  2. Ch Cool Moon Avendesora Poland
  3. Deming’s Arthur Art
  4. Starflame’s Bacardi Grand Melon

Bästa tik & BIM

  1. Barecho Bling Bling No Way
  2. Barecho Her She Comes
  3. Ch Barecho Party In My Head
  4. Barecho Hot Hot Hot
  • Bästa Valp I:
  • Bästa Valp II: Barecho Jackpot Joy
  • Bästa Jakt: Ch Cool Moon Avendesora Poland
  • Bästa Veteran: Starflame’s Bacardi Grand Melon
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp:

— BILD SAKNAS —

SKK Norrköping 2019-06-01 Domare: Louis Kruger (36 vuxna +  valpar)

Bästa hane & BIM

  1. CERT Millside’s Charlie Brown
  2. R-CERT Deming’s Arthur Art
  3. Springdust’s Famous Moon Of Baroda
  4. Big Brazzel Right Look Of Love

Bästa tik & BIR

  1. CERT Goldmoore’s Pardon Me
  2. R-CERT Wilmio’s Nice Piece Of Art
  3. Ch Fire’n Ice Rhythm Divine
  4. Ch Springdust’s Belive In Me
  • Bästa Valp: BIS-1 Barecho Jackpot Joy
  • Bästa Veteran: Ch Fire’n Ice Rhythm Divine
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp: BIS-1 Kennel Barecho

SKK Piteå 2019-05-26 Domare: Antonio Di Lorenzo (18 vuxna +  valpar)

Bästa hane & BIM

  1. Ch High Score One Night Stand
  2. Ch Melverly Top Scorer
  3. CERT CHAMPIONAT High Score One For The Road

Bästa tik & BIR & BIG-2

  1. Ch Cloette’s Couldn’t Care Less
  2. Ch High Score Made Of Honey
  3. Ch Spring Cheiz Palmira Happy Together
  4. CERT Finnliden’s Just My Dream
  5. R-CERT Skogslandets Custom Delivery
  • Bästa Valp:
  • Bästa Veteran:
  • Bästa Avelsgrupp: BIS-1 Ch Melverly Top Scorer
  • Bästa Uppfödargrupp: BIS-4 Kennel Finnliden

SSRK Bjuv 2019-05-26 Domare: Benny Blidh von Schedvin (16 vuxna + 3 valpar)

Bästa hane & BIM

  1. CERT Ziridas Handsome Harry Av Donovan
  2. Ch Lizziardhs Valentino
  3. R-CERT Lizziardhs Marlon Brandon
  4. Beeline Made To Match

Bästa tik & BIR

  1. Ch Lizziardhs Limited Edition
  2. CERT Lizziardhs Victory Bronze Mist
  3. R-CERT Beeline Marry Come Up
  4. Beeline Run To The Sun
  • Bästa Valp I: Fire’n Ice Star Wars
  • Bästa Valp II: Lizziardhs Penny Lane
  • Bästa Jakt: Mountjoy Veracious Velvet
  • Bästa Veteran:
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp: Kennel Lizziardhs

— BILD SAKNAS —

SSRK Bjuv 2019-05-25 Domare: Karl-Erik Johansson (14 vuxna +  valpar)

Bästa hane & BIR

  1. Ch Art-Wave’s Standing Ovation
  2. CERT Art-Wave’s Bagpipes And Drums

Bästa tik & BIM

  1. CERT Klovstamons My Number One
  2. Ch Ziridas Amazing Alva Av Jack
  3. R-CERT Wildomar’s Tomorrow’s Dream
  4. Ch Big Brazzel Ivory White
  • Bästa Valp I:
  • Bästa Valp II:
  • Bästa Jakt:
  • Bästa Veteran:
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp:

SKK Gimo Nordic 2019-05-25 Domare: Kresten Scheel (33 vuxna + 5 valpar)

Bästa hane & BIR

  1. NORDIC-CERT CERT Barecho Bring The Gold
  2. R-NORDIC-CERT Ch Barecho You Rock My World
  3. R-CERT Barecho Choose Me Or Lose Me
  4. Ch Big Brazzel Knight Rider

Bästa tik & BIM

  1. NORDIC-CERT Ch Lady Marmalade Tamaam Pl
  2. R-NORDIC-CERT CERT Barecho Bling Bling No Way
  3. R-CERT Big Brazzel Join The Moment
  4. Ch Big Brazzel Hot Sensation
  • Bästa Valp: Quality Design Rambling Roses Town
  • Bästa Veteran: Ch Big Brazzel Hot Sensation
  • Bästa Avelsgrupp: Ch Big Brazzel Hot Sensation
  • Bästa Uppfödargrupp: Kennel Big Brazzel

SSRK Östersund 2019-05-19 Domare: Lena Rollmar (25 vuxna + 2 valpar )

Bästa hane & BIR & BIG-3

  1. Ch Melverly Top Scorer
  2. Ch Finnlidens His Majesty
  3. CERT Albert Cruzson

Bästa tik & BIM

  1. Ch Spring Cheiz Palmera Happy Together
  2. CERT CHAMPIONAT High Score Prosecco Please
  3. Ch Merjano’s Fridas Girl
  4. R-CERT Lordsett Dolly Daydreamer
  • Bästa Valp:
  • Bästa Veteran:
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp:

SKK Hässleholm Nordic 2019-05-19 Domare: Kari Granaas Hansen (26 vuxna + 6 valpar)

Bästa hane & BIM

  1. NORDIC-CERT Ch Art-Wave’s Standing Ovation
  2. R-NORDIC-CERT CERT Timanka’s Expensive Money
  3. R-CERT Barecho Bring The Gold
  4. Art-Wave’s Bagpipes And Drums

Bästa tik & BIR & BIG-4

  1. NORDIC-CERT CERT Barecho Bling Bling No Way
  2. R-NORDIC-CERT R-CERT Barecho Hot Hot Hot
  3. Art-Wave’s Corn Poppy
  4. Ch Astrospring’s Que Sera Sera
  • Bästa Valp: Art-Wave’s Her Royal Highness
  • Bästa Veteran:
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp: BIS-3 Kennel Art-Wave’s

— BILD SAKNAS —

SKK Lidköping Nordic 2019-05-12 Domare: Gunnar Nymann (8 vuxna +  valpar)

Bästa hane & BIR & BIG-2

    1. NORDIC-CERT Ch Art-Wave’s Standing Ovation
    2. R-NORDIC-CERT CERT CHAMPIONAT Wilmio’s Make My Day

Bästa tik & BIM

  1. NORDIC-CERT Ch Barecho Xtra Sweet
  2. R-NORDIC-CERT CERT Goldmoore’s Pardon Me
  • Bästa Valp: Springdust’s Hashtag I Own U Anyway
  • Bästa Veteran:
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp:

Springer Östra inoff. Ulriksdal 2019-05-12 Domare: Annika Ulltveit-Moe (45 vuxna + 3 valpar)

Bästa hane & BIR & BIS-1

  1. Barecho Bring The Gold
  2. Ch Fire’n Ice Magic Rhythm
  3. Ch Cloette’s Two Thumbs Up
  4. Ch Mountjoy Scallywag Sam

Bästa tik & BIM & BIS-2

  1. Ch Melverly Bang Tidy
  2. Ch Linmoor Hera
  3. Ch Cloette’s Couldn’t Care Less 
  4. Barecho Bling Bling No Way
  • Bästa Valp I: BIS-1 Fire’n Ice Two Stars Went One
  • Bästa Valp II: BIS-2 Barecho Jackpot Joy
  • Bästa Jakt: Ch Fire’n Ice Magic Rhythm
  • Bästa Veteran: Ch Fire’n Ice Rhythm Divine
  • Bästa Avelsgrupp: Ch Melverly Top Scorer
  • Bästa Uppfödargrupp: Kennel Cloette’s

SSRK Ulriksdal 2019-05-11 Domare: Edith Rose (57 vuxna + 5 valpar)

Bästa hane & BIR & BIS-1

  1. CERT Barecho Bring The Gold
  2. Ch Barecho Play Now Pay Later
  3. R-CERT Barecho Choose Me Or Lose Me 
  4. Hoffedalens Goliath 

Bästa tik & BIM

  1. Ch Linmoor Hera 
  2. CERT Mountjoy Blooming Becca
  3. R-CERT Barecho Bling Bling No Way 
  4. Quality Design Loved Someone Really
  • Bästa Valp I: BIS-3 Fire’n Ice Two Stars Went One
  • Bästa Valp II: BIS-2 Barecho Jackpot Joy
  • Bästa Jakt: BIS-4 Ch Fire’n Ice Magic Rhythm
  • Bästa Veteran: Ch Mountjoy Painted Peggy
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp: BIS-1 Kennel Barecho

SSRK Gotland 2019-05-05 Domare: Lena Hägglund (26 vuxna + 2 valpar)

Bästa hane & BIM & BIM/BIS-2

  1. Ch Big Brazzel Knight Rider
  2. CERT Big Brazzel Right Look Of Love
  3. Ch Big Brazzel Bungy Jumper
  4. R-CERT Hoffedalens Goliath

Bästa tik & BIR & BIS-4

  1. Ch Lady Marmalade Tamaam
  2. CERT Big Brazzel Top List
  3. R-CERT Big Brazzel Rockabye Baby
  4. Ch Big Brazzel Every Time We Touch
  • Bästa Valp I: Big Brazzel X Factor
  • Bästa Valp II:
  • Bästa Jakt: Hoffedalens Goliath
  • Bästa Veteran: BIS-3 Ch Big Brazzel Hot Sensation
  • Bästa Avelsgrupp: BIS-1 Big Brazzel Hot Sensation
  • Bästa Uppfödargrupp: BIS-2 Kennel Big Brazzel

SSRK Gotland 2019-05-04 Domare: Tarja Hovila (27 vuxna + 2 valpar)

Bästa hane & BIM & BIM/BIS-4

  1. CERT Big Brazzel Right Look Of Love
  2. R-CERT Deming’s Arthur Art
  3. Ch Big Brazzel Knight Rider
  4. Ch Big Brazzel Bungy Jumper

Bästa tik & BIR & BIS-3

  1. Ch Lady Marmalade Tamaam
  2. Ch Big Brazzel Hot Sensation
  3. CERT Big Brazzel Rockabye Baby
  4. R-CERT Goldmoore’s Match More Sweet
  • Bästa Valp I: BIS-1 Big Brazzel X Factor
  • Bästa Valp II:
  • Bästa Jakt: Hoffedalens Goliath
  • Bästa Veteran: BIS-1 Ch Big Brazzel Hot Sensation
  • Bästa Avelsgrupp: BIS-1 Big Brazzel Hot Sensation
  • Bästa Uppfödargrupp: BIS-1 Kennel Big Brazzel

SKK Västerås 2019-04-28 Domare: Catherine Collins (32 vuxna + 3 valpar)

Bästa hane & BIM

  1. Ch Barecho Play Now Pay Later
  2. CERT Barecho Having It All
  3. R-CERT Wilmio’s Make My Day
  4. Ch Barecho You Rock My World

Bästa tik & BIR & BIG-3

  1. CERT Barecho Bling Bling No Way
  2. R-CERT Wilmio’s Nice Piece Of Art
  3. Ch Barecho Party In My Head
  4. Ch Barecho Glint Of Gold
  • Bästa Valp: Quality Design Rambling Roses Town
  • Bästa Veteran: Ch Barecho Glint Of Gold
  • Bästa Avelsgrupp: BIS-1 Ch Barecho Glint Of Gold
  • Bästa Uppfödargrupp: BIS-3 Kennel Barecho

SSRK Timrå 2019-04-21 Domare: Mats Jonsson (42 vuxna + 4 valpar)

  1. Bästa hane & BIM
  2. CERT Big Brazzel Right Look Of Love
  3. Ch Barecho You Rock My World
  4. R-CERT Barecho Having It All 
  5. Ch High Score One Night Stand

Bästa tik & BIR

  1. CERT Barecho Bling Bling No Way
  2. Ch Big Brazzel Every Time We Touch
  3. Ch Barecho Xtra Sweet
  4. R-CERT Big Brazzel Join The Moment
  • Bästa Valp I: BIS-1 Big Brazzel X Factor
  • Bästa Valp II: Crazed Action Now
  • Bästa Jakt: Ch Searoad’s Only God Can Judge Me
  • Bästa Veteran: BIS-2 Ch Big Brazzel Hot Sensation
  • Bästa Avelsgrupp: Ch Big Brazzel Hot Sensation
  • Bästa Uppfödargrupp: BIS-2 Kennel Big Brazzel

SKK Sundsvall Int. 2019-04-20 Svensk Vinnare-19 Domare: Cindy Pettersson (44 vuxna)

Bästa hane & BIR & SEV-19

  1. CACIB Ch Barecho You Rock My World
  2. R-CACIB Ch Melverly Top Scorer
  3. Ch Mountjoy Scallywag Sam 
  4. CERT Barecho Bring The Gold
  5. R-CERT Albert Cruzson
  • Juniorvinnare: SE JV-19 Albert Cruzson
  • Veteranvinnare: SE VV-19 Ch Creebay Ringside Rumour

Bästa tik & BIM & SEV-19

  1. Ch Mountjoy Painted Peggy 
  2. CACIB Ch Adamant’s Over The Moon 
  3. R-CACIB Ch Adamant’s Rags To Riches 
  4. Ch High Score Made Of Honey
  5. CERT CHAMPIONAT Cloette’s Couldn’t Care Less
  6. R-CERT Barecho Bling Bling No Way
  • Juniorvinnare: SE JV-19 Lordsett Dolly Daydreamer
  • Veteranvinnare: SE VV-19 Ch Mountjoy Painted Peggy 
  • Bästa Veteran: SE VV-19 Ch Mountjoy Painted Peggy 
  • Bästa Avelsgrupp: BIS-3 Ch Barecho Glint Of Gold
  • Bästa Uppfödargrupp: Kennel Barecho

SSRK Boden 2019-04-20 Domare: Annelie Karlsson (18 vuxna + valpar)

Bästa hane & BIM

  1. Ch Glamorly Glamborghini
  2. Ch Finnlidens His Majesty
  3. Ch High Score I Kissed A Girl
  4. CERT Glamorly Go Chase Your Dreams

Bästa tik & BIR

  1. CERT CHAMPIONAT Glamorly Golden Standard
  2. R-CERT Woodcraft’s My New Zatisfaction
  3. Ch Glamorly Golden Memories
  4. Mountjoy Unclouded Unity
  • Bästa Valp I:
  • Bästa Valp II:
  • Bästa Jakt: BIS-1 Mountjoy Unclouded Unity
  • Bästa Veteran: BIS-1 Ch Trimere Totally Divine
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp: BIS-2 Kennel Glamorly

SSRK Forshaga 2019-04-13 Domare: Jan-Roger Sauge (30 vuxna + 2 valpar)

Bästa hane & BIR & BIS-1

  1. CERT Barecho Bring The Gold
  2. R-CERT Springdust’s Guiding Hermes
  3. Big Brazzel Right Look Of Love
  4. Ch Barecho You Rock My World

Bästa tik & BIM & BIM/BIS-1 

  1. Ch Lady Marmalade Tamaam 
  2. CERT Goldmoore’s Pardon Me
  3. Ch Springdust’s Awesome-Angel
  4. Ch Barecho Glint Of Gold
  5. R-CERT Barecho Hot Hot Hot
  • Bästa Valp I:
  • Bästa Valp II: BIS-3 Barecho Jackpot Joy
  • Bästa Jakt: Ch Cool Moon Avendesora Poland
  • Bästa Veteran: BIS-1 Ch Big Brazzel Hot Sensation
  • Bästa Avelsgrupp: BIS-1 Ch Big Brazzel Hot Sensation
  • Bästa Uppfödargrupp: BIS-3 Kennel Big Brazzel

— BILD SAKNAS —

SSRK Kungsbacka 2019-04-07 Domare: Lena Rollmar (23 vuxna + valpar)

  1. Bästa hane & BIR & BIS-1
  2. CERT Art-Wave’s Standing Ovation
  3. Ch Barecho You Rock My World
  4. R-CERT Art-Wave’s Bagpipes And Drums
  5. Ch Zelini’s Back To The Future

Bästa tik & BIM & BIM/BIS-1

  1. CERT Goldmoore’s Pardon Me
  2. Ch Barecho U Must Be The One
  3. R-CERT Goldmoore’s Match More Sweet
  4. Klovstamons My Number One
  • Bästa Valp I: BIS-2 Art-Wave’s Her Royal Highness
  • Bästa Valp II: BIS-1 Winton State Of Grace
  • Bästa Jakt: BIS-1 Wildomar’s Magic Rhythm
  • Bästa Veteran: Ch Mompesson Escourt
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp:

— BILD SAKNAS —

SKK Malmö Int. 2019-03-30 Domare: Erling Kjaer Pedersen (26 vuxna + valpar)

  1. Bästa hane & BIM
  2. Ch Sieger’s Pure Gold
  3. CACIB Ch Sieger’s Money Talks
  4. R-CACIB Ch Astrospring’s Orion
  5. CERT Big Brazzel Right Look Of Love
  6. R-CERT Astrospring’s Rocket

Bästa tik & BIR

  1. CACIB Ch Sieger’s Never Walk Alone
  2. R-CACIB Ch Lady Marmalade Tamaam
  3. Ch Big Brazzel Born To Win
  4. CERT Sieger’s My Dad Is A Hero
  5. R-CERT Astrospring’s Oriana
  • Bästa Valp:
  • Bästa Veteran: Ch Sieger’s Pure Gold
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp: Kennel Big Brazzel

SSRK Högbo 2019-03-24 Domare: Per K Andersen (29 vuxna + 5 valpar)

Bästa hane & BIR & BIS-3

  1. Ch Barecho You Rock My World
  2. CERT Hoffedalens Goliath
  3. R-CERT Hoffedalens Freddy
  4. Glamorly Ginger Ale

Bästa tik & BIM

  1. Ch Barecho Glint Of Gold
  2. CERT Barecho Bling Bling No Way
  3. R-CERT Hoffedalens Hedda
  4. Ch Barecho Xtra Sweet
  • Bästa Valp I: BIS-4 Barecho Jackpot Joy
  • Bästa Valp II: BIS-4 Quality Design Retro Is The New Old
  • Bästa Jakt: Hoffedalens Goliath
  • Bästa Veteran:
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp: BIS-2 Kennel Barecho

SSRK Moheda 2019-03-03 Domare: Eva Liljeqvist Borg (31 vuxna + 7 valpar)

  1. Bästa hane & BIM & BIM/BIS-3
  2. Ch Lizziardhs Valentino
  3. Ch Astrospring’s Orion
  4. CERT Art-Wave’s Cash In Hand
  5. R-CERT Springdust’s Famous Moon Of Baurouda

Bästa tik & BIR & BIS-3

  1. Ch Lizziardhs Aberfeldy
  2. Ch Ziridas Amazing Alva Av Jack
  3. CERT Mountjoy Veracious Velvet
  4. R-CERT Klovstamons My Number One
  • Bästa Valp I: Lizziardhs Penny Lane
  • Bästa Valp II: Art-Wave’s Bagpipes And Drums
  • Bästa Jakt: BIS-1 Mountjoy Veracious Velvet
  • Bästa Veteran:
  • Bästa Avelsgrupp: Ch Lizziardhs Valentino
  • Bästa Uppfödargrupp: Kennel Lizziardhs

SSRK Mjölby 2019-02-02 Domare: Gudrun Brunnström (31 vuxna + 5 valpar)

Bästa hane & BIM & BIM/BIS-1

  1. Ch Barecho You Rock My World
  2. CERT CHAMPIONAT Glenkinchie Royal Crown Affair
  3. R-CERT Barecho Having It All
  4. Springdust’s Famous Moon Of Baroda

Bästa tik & BIR & BIS-1

  1. CERT CHAMPIONAT Linmoor Hera
  2. Ch Lizziardhs Limited Edition
  3. R-CERT Barecho Bling Bling No Way
  4. Ch Barecho Glint Of Gold
  • Bästa Valp I: Lizziardhs Penny Lane
  • Bästa Valp II: BIS-3 Big Brazzel Touch Down
  • Bästa Jakt: BIS-1 Elgentorpets Joyride
  • Bästa Veteran:
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp: BIS-1 Kennel Barecho

SSRK Kumla 2019-01-19 Domare: Sara Nordin (32 vuxna + 6 valpar)

Bästa hane & BIR & BIS-3

  1. Ch Barecho You Rock My World
  2. CERT Barecho Choose Me Or Lose Me
  3. R-CERT Hoffedalens Goliath
  4. Ch Mountjoy Scallywag Sam

Bästa tik & BIM

  1. CERT CHAMPIONAT Elgentorpets Joyride
  2. R-CERT Linmoor Hera
  3. Ch Winton All In
  4. Ch Barecho Glint Of Gold
  • Bästa Valp I: BIS-3 Quality Design Retro Is The New Old
  • Bästa Valp II: BIS-1 Barecho Here She Comes
  • Bästa Jakt: BIS-1 Hoffedalens Fia
  • Bästa Veteran: BIS-2 Ch Mountjoy Painted Peggy
  • Bästa Avelsgrupp:
  • Bästa Uppfödargrupp: BIS-1 Kennel Barecho

SKK Göteborg Int. 2019-01-06 Domare: Maria Ceccarelli (40 vuxna + 6 valpar)

Bästa hane & BIR

  1. CACIB CERT Barecho Bring The Gold
  2. R-CERT Big Brazzel Right Look Of Love
  3. Timanka’s Expensive Money
  4. R-CACIB Ch Barecho You Rock My World

Bästa tik & BIM

  1. CACIB Ch Barecho Glint Of Gold
  2. R-CACIB Ch Barecho U Must Be The One
  3. Ch Springdust’s Awesome-Angel
  4. CERT Barecho Bling Bling No Way
  5. R-CERT Klovstamons My Number One
  • Bästa Valp: Barecho Having It All
  • Bästa Veteran:
  • Bästa Avelsgrupp: Ch Barecho Glint Of Gold
  • Bästa Uppfödargrupp: Kennel Barecho

SKK Göteborg Nordic 2019-01-05 Domare: Kurt Nilsson (35 vuxna + 5 valpar)

Bästa hane & BIM

  1. NORDIC-CERT Barecho Ch Barecho You Rock My World
  2. R-NORDIC-CERT CERT Big Brazzel Right Look Of Love
  3. R-CERT Timanka’s Expensive Money
  4. Barecho Bring The Gold

Bästa tik & BIR

  1. NORDIC-CERT CERT Lizziardhs Victory Bronze Mist
  2. R-NORDIC-CERT Ch Springdust’s Awesome-Angel
  3. Ch Barecho Glint Of Gold
  4. R-CERT Barecho Expensive Dreams
  • Bästa Valp: Barecho Having It All
  • Bästa Veteran:
  • Bästa Avelsgrupp: Ch Barecho Glint Of Gold
  • Bästa Uppfödargrupp: Kennel Barecho