Utställningsprogram 2024


För närmare information om en utställning så klicka på arrangörens länk (anmälan brukar utgå ca 1 månad före utställningens datum). När du anmäler till en utställning måste du känna till Utställnings och championatregler. NORDIC = Utställning med Nordic-Cert. INT = Utställning med Internationellt Cert (CACIB). Domare fylls på vartefter information hittas. Vet du domaren så meddela gärna webbmaster@springerklubben.org Tack!

SÖK: januari – februari – mars – april – maj – juni – juli – augusti – september – oktober – november – december

– DATUM – LÄNK – PLATS – DOMARE –

JANUARI – till sidans topp

11/1 tors Västra Kennelklubben Göteborg – Patric Ragnarson

12/1 fre Västra Kennelklubben Göteborg INT Crufts kval – Christian Geelmuyden, Norge

20/1 SSRK Bergslagen Karlskoga – Hanne Kongsgård Wiik, Norge

FEBRUARI – till sidans topp

24/2 SSRK Östergötland Mjölby – Jennie Andersson

MARS – till sidans topp

3/3 SSRK Småland Moheda – Bjarne Sörensen

23/3 SSRK Gävleborg Högbo – Anne-Berith Waskaas, Norge

APRIL – till sidans topp

6/4 SSRK Västra Kungsbacka – Gudrun Brunnström

20/4 SSRK Värmland Forshaga – Gunilla Skallman

28/4 Västmanlands Kennelklubb Västerås – Riitta Niemelä, Finland

MAJ – till sidans topp

4/5 Skaraborgs Kennelklubb Skara INT – Hildeward Hoenderken, Nederländerna

4/5 SSRK Gotland Romakloster – Annelie Karlsson

5/5 SSRK Gotland Romakloster – Marjan Petrovski

11/5 SSRK Östra Solna Club Show – Anthony Allen, England

18/5 Uppsala Läns Kennelklubb Gimo INT – Jenny Miller, Storbritannien

19/5 SSRK Jämtland-Härjedalen Östersund –

24/5 Viking Dog Show Ronneby INT – Sinead Taggart, Irland

25/5 Viking Dog Show Ronneby Nordic – Michael Hammerich, Danmark

26/5 Viking Dog Show Ronneby INT – Anne Livö Buvik, Norge

25/5 SSRK Norrbotten Boden – Jan Herngren

25/5 SSRK Västernorrland Örnsköldsvik – Katherina Savage, Irland

26/5 SSRK Västernorrland Örnsköldsvik – Jens Karlsson

26/5 Södra Norrbottens Kennelklubb Boden – Tarja Kallio, Finland

JUNI – till sidans topp

1/6 SSRK Norrbotten Piteå – Inställd

1/6 SSRK Södra Bjuv – Mikael Tranholm *NY

2/6 SSRK Södra Bjuv – Jens Karlsson *NY

9/6 Västerbottens Kennelklubb Vännäs Nordic – Liz-Beth C Liljeqvist

9/6 Norra Älvsborgs Kennelklubb Vänersborg Nordic – Markku Kipinä, Finland

15/6 Dalarnas Kennelklubb Leksand – Börge Espeland, Norge *NY

16/6 Hälsinglands Kennelklubb Mohed INT –

16/6 SSRK Småland Gränna –

29/6 Norra Norrbottens Kennelklubb Gällivare INT – Katja Korhonen, Finland *NY

30/6 Södra Älvsborgs Kennelklubb Borås – Christina Daniels *NY

JULI – till sidans topp

4/7 tors Hallands Kennelklubb Tvååker INT SE V-24 – Karin Linde Klerholm

5/7 fre Hallands Kennelklubb Tvååker – Johnny Andersson

6/7 SSRK Värmland Sunne –

14/7 Västmanlands Kennelklubb Västerås INT – Patric Ragnarson

19/7 Stockholms KK Märsta INT – Guido Schäfer, Tyskland

20/7 Springerklubbens Club Show Skokloster
– HANAR: Vibe Borregard Madsen, kennel Sieger’s, Danmark
– TIKAR, BIR och grupper: Tarja Hovila, kennel Adamant’s, Finland

21/7 Södra Norrbottens Kennelklubb Piteå – Viva Maria Soleckyj Szpunar, Polen *NY

27/7 Värmlands Kennelklubb Ransäter Nordic – Torbjörn Skaar *NY

AUGUSTI – till sidans topp

4/8 Jämtland/Härjedalens KK Svenstavik Nordic – Börje Johansson *NY

10/8 Norra Norrbottens Kennelklubb Överkalix – György Tesics, Ungern *NY

11/8 Örebro Läns Kennelklubb Askersund Nordic – Zorica Blomqvist

17/8 Östergötlands Kennelklubb Norrköping Nordic –

18/8 Södermanlands Kennelklubb Eskilstuna INT –

25/8 Västra Kennelklubben Ljungskile –

31/8 Gotlands KK Visby Nordic –

SEPTEMBER – till sidans topp

1/9 Gotlands KK Visby INT –

1/9 SSRK Västerbotten Vännäs –

7/9 SSRK Gävleborg Sandviken – Frode Jevne, Norge *NY

7/9 Småland-Ölands Kennelklubb Öland –

7/9 SSRK Västra Karlsborg –

8/9 SSRK Västra Karlsborg –

8/9 Gästriklands Kennelklubb Högbo Nordic –

14/9 Sydskånska Kennelklubben Tomelilla –

15/9 Uppsala Läns Kennelklubb Gimo –

OKTOBER – till sidans topp

5/10 Västernorrlands Kennelklubb Sundsvall Nordic –

26/10 SSRK Östergötland Mjölby –

NOVEMBER – till sidans topp

3/11 Småland-Ölands Kennelklubb Växjö INT –

9/11 SSRK Södra Åstorp –

9/11 SSRK Dalarna Rättvik – Louis Kruger, Sydafrika *NY

10/11 SSRK Dalarna Rättvik – Claudia Berchtold, Österrike *NY

23/11 SSRK Jämtland/Härjedalen Östersund –

24/11 SSRK Jämtland/Härjedalen Östersund –

DECEMBER – till sidans topp

14/12 Svenska Kennelklubben Stockholm Nordic NORD V-24 Crufts kval

(Reservation för felskrivning och ev. ändringar)